Wohnout

Skupinu Wohnout môžeme radiť medzi najvýraznejších predstaviteľov súčasnej českej hudobnej scény. Rockové zoskupenie štyroch hudobníkov vzniklo v roku 1996 a od tej doby ostalo bez personálnych zmien. Wohnout vsádza na pestré, tvrdé a zároveň melodické gitary, vtipné texty a energické koncerty.

Medzi najväčšie úspechy kapely Wohnout môžeme radiť získanie Zlatej platne za viac ako 10 000 ks predaných nosičov albumu Polib si dědu aj za všetky svoje predchádzajúce albumy, viac ako 4500 návštevníkov pražského koncertu v Průmyslovém paláci a získanie ocenenia Anděl – rockový album roku. Videoklip k hitu Svaz českých bohémů má za necelý rok od vydania 1,7 milióna pozretí a tento počet stále rastie. Kapela sa každoročne umiestňuje na popredných miestach ankiet hudobných časopisov aj televíznych rebríčkov. Výsadné postavenie skupiny Wohnout na vrchole českej scény potom potvrdzujú nie len vypredané kluby pravidelných jarných a jesenných šnúr, ale aj to, že sa kapela Wohnout dlhodobo radí medzi headlinerov všetkých veľkých aj malých festivalov v ČR.

BIOGRAFIA

Tak po prvé, vôbec nechápeme, prečo sa naša kapela volá WOHNOUT. Zrejme je to preto, že sme novinárom chceli uľahčiť prácu s vymýšľaním otázok. Trúfame si tvrdiť, že snáď každý rozhovor začína dotazom na náš obludný názov. Za druhé, sme partia extrovertných introvertov, čo sa prejavuje hlavne tým, že sa nenápadne snažíme byť nápadní. A za tretie, nerobíme muziku srdcom ani mozgom, ale brvou, ktorou hýbeme.

Sme štyria. Matěj, Zemánek, Fenek a Honza. Keby sme mali popisovať každého z nás, zaspali by ste nudou hneď pri prvom písmene. V skratke len podotýkam, že máme pár rokov, ale nie zase veľa. Koníčky nejaké máme, ale to sú také tie bežné veci, ktoré bavia asi každého. Stanovanie pod Bezdězem, krasojazda na bicykli, parkovanie v leže, alebo hra s pinzetou.

Prvá etapa WOHNOUT začala na konci 80-tych rokov, kedy sme sa ako parta mladých punkáčov schádzali s gitarami a bubnami v plesnivej skušobni. Výsledkom chaotickej práce mali byť pesničky, ale vznikaly skôr neidentifikovateľné kompozičné útvary so sprostými textami. Takéto odpornosti boli dokonca aj verejne prezentované, napríklad v roku 1998 na vtedy jedinom oficiálnom koncerte. Potom vlny utíchli a znovu sa vzduli až v polovici 90-tych rokov.

Od jari roku 1996 pravidelne koncertujeme po celej našej krásnej vlasti. Keď nám je tesno v teplákoch, vyrazíme sem tam aj do uší zahraničných poslucháčov. V našich začiatkoch sme mali tú česť zviesť sa ako predkapela na šnúrach s ozajstnými hudobnými telesami ako Lucie či Žlutej Pes. Sem tam prišlo aj zdieľanie spoločného pódia so zahraničnými Toy Dolls, Reef, NOFX alebo Sick Of It All. Nejakým nedopatrením sme sa dokonca párkrát ocitli v nahrávacom štúdiu, kde sme pod firmou SONY/MUSIC vypotili tieto záležitosti.

(Cundalla - 1999), (Zlý noty na večeři - 2000), (Pedro se vrátí - 2002), (Rande s panem Bendou - 2004), (Nevydáno - 2005), (Polib si dědu - 2006), (Živáček - 2008), (DVD Ahoj dědo - 2008) (Karton veverek - 2009).


Náš predposledný album, ktoré už vychádza na vlastne triko, sa volá „Plejlist 1996-2009“ a je to 26 songov a 78 stránok plných fotiek a rozprávania. Posledný album vyšiel 13.6. a volá sa „Našim klientům“. Singel Padák sa pravidelne umiestňuje medzi 50 najhranejšími českými piesňami, medzi prvou desiatkou rockových songov, z čoho máme obrovskú radosť. Obľúbenosť albumu potvrdili 3 nominácie za pieseň roka, album roka aj skupinu roka v ankete Žebřík.

Množstvo našich videoklipov, obalov CD, grafík, promofotiek, či iných záležitostí pochádza z vlastnej dielne. Čo je pre nás ale naozaj zásadné, sú naše stránky www.wohnout.cz, kde realizujeme rôzne vylomeniny, ako napríklad vlastné rádio, televíziu či noviny.

1
2
3

4
5
6

7
8

Diskografie:

2011 - Našim klientům
2010 - 2CD Best Of
2009 - Karton veverek
2008 - DVD Ahoj dědo, aneb co čekáte, nás zatím nečeká
2008 - Živáček
2006 - Polib si dědu
2005 - Nevydáno
2004 - Rande s panem Bendou
2002 - Pedro se vrací
2000 - Zlý noty na večeři
1999 - Cundalla


Web link
Facebook link
YouTube link
Bandzone link


partneri

Buxton teraz sponzoruje
už 12 kapiel. Sústredí sa hlavne na rockovú hudbu.

Viac informácií o …
  • Wohnout